O zámku

Konopiště vyniká bohatým mobiliárním fondem, zámecké sbírky patří k nejvzácnějším v Evropě. Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy, dále expozice doplňkové (Muzeum sv. Jiří, Střelnici a tematickou výstavu) a možnost návštěvy přilehlé Růžové zahrady se skleníky.

Původně gotický hrad ze 13. století byl na přelomu 19. a 20. století dle návrhu Josefa Mockera nákladně zrekonstruován a novogoticky upraven. Více zde.

Poslední majitel Konopiště, arcivévoda František Ferdinand d´Este, se do podvědomí lidí vžil hned z několika důvodů – jako následník rakousko-uherského trůnu, pro lásku k české hraběnce Žofii Chotkové, kterou si na císaři "vyvzdoroval", díky své lovecké vášni a kvůli tragické sarajevské události – atentátu, při kterém byl zastřelen on i jeho milovaná žena Žofie.

Návštěvníci mohou navštívit i Růžovou zahradu se skleníky, kde se pěstuje velké množství růží, oceňovaných na výstavách, tropické a subtropické rostliny a další bohatě zastoupená flora. Více zde.

Velké přízni se těší také zámecký medvěd Jiří, který má výběh na východní straně zámku v místě bývalého příkopu. Tradice chovu medvědů na Konopišti pochází už z 19. století. Více zde.